Ruiny pałacu Opalińskich w Radlinie – pozostałości po pałacu, wzniesionym w latach około 1570 – 1592 we wsi Radlin przez Andrzeja Opalińskiego, marszałka wielkiego koronnego. W roku 1840 pałac nabył Władysław Radoliński, właściciel Jarocina. Rozebrał on pałac, z którego do czasów obecnych pozostały tylko nieliczne fragmenty murów. Na terenie ogrodu pałacowego obecnie mieści się cmentarz.
Wczesnobarokowy kościół pw. św. Walentego zbudowany w latach 1686 – 1688. Przylega do niego renesansowa kaplica rodu Opalińskich z począku XVII wieku. W jej wnętrzu znajdziemy portret trumienny Białej Damy i piękny renesansowy grobowiec rodziny fundatorów. Pomnik został wykonany z piaskowca i czerwonego marmuru.
Dawny młyn, dziś własność prywatna, opisany został w opowiadaniu J. Iwaszkiewicza „Młyn nad Lutynią”. W miejscowości dwa żelbetonowe mosty z 1914 r. Według legend miał tędy przechodzić w drodze do Gniezna św. Wojciech, który zatrzymał się tu na nocleg. Podczas jego pobytu dało się tu słyszeć wycie wilków, po tym zdarzeniu miała powstać nazwa wsi.
Pomink gen. Taczaka został odsłoniony w 2009r, z okazji 90 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Mieszkowie koło Jarocina na cześć Gen. Stanisława Taczaka, dowódcy Powstawia Wielkopolskiego w 1918r.
Ratusz – JAROCIN. Wizytówka miasta. Wybudowany w latach 1799–1804 na miejscu wcześniejszego drewnianego budynku. Otoczony ciekawymi kamienicami z początku XIX wieku. Jarociński ratusz jako jeden z nielicznych posiada arkadowe podcienia. W południe rozbrzmiewa z niego hejnał miasta, skomponowany przez Franciszka Szymankiewicza. W podcieniach mieści się filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin z Jarocińskim Centrum Informacji o Regionie oraz kawiarnia. Ratusz jest siedzibą Rady Miejskiej i Urzędu Stanu Cywilnego, ostatnie piętro zajmuje Muzeum Regionalne.
Dworzec kolejowy -JAROCIN. Wybudowany pod koniec XIX w. Najstarszy zachowany dworzec typu węzłowego w Wielkopolsce. Jeden z pierwszych dworców posiadających oświetlenie elektryczne na tym terenie. Nad oknami znajdują sie malowidła przedstawiające sceny i symbole związane z miastem. Na terenie dworca znajduje się zabytkowy parowóz z 1951 r., z serii Ol49.
Pałac Radolińskich -JAROCIN. Wzniesiony w latach 1847-1853 w stylu neogotyku angielskiego, na zlecenie ówczesnego właściciela Jarocina Władysława Radolińskiego. Wielokrotnie przebudowywany, obecny jego wygląd różni się zasadniczo od jego pierwotnej wersji. Wewnątrz zachowały się neogotyckie elementy drewniane oraz zabytkowe drewniane schody. Obecnie w pałacu mieści się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jarocinie oraz Schronisko Młodzieżowe prowadzone przez Zespół Szkół nr 5.
Budynek XIX-wiecznego spichlerza zbożowego zlokalizowanego przy Alei Niepodległości zaadaptowany został na potrzeby otworzonego w Jarocinie muzeum poświęconego historii polskiej muzyki rockowej i jarocińskich festiwali. Spichlerz Polskiego Rocka jest częścią jarocińskiego Muzeum Regionalnego, w którym są gromadzone, przechowywane i udostępniane wszelkie pamiątki związane z historią polskiego rocka oraz ponad 30-letnią historią Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie.
Skarbczyk -JAROCIN. Budynek stoi w miejscu dawnej drewnianej wieży. Jak podają źródła na przełomie XIV i XV wieku drewniana budowla została spalona, a w jej miejsce na początku XVI w. wybudowano murowaną wieżę mieszkalną. Obecnie mieści się tu filia Muzeum Regionalnego. Skarbczyk pełni funkcje galerii, jest miejscem organizowania wystaw czasowych.
Muzeum Regionalne w Jarocinie istnieje od ponad 50 lat. Myśl zorganizowania placówki muzealnej zrodziła się w okresie obchodów jubileuszu 700-lecia miasta. Z inicjatywy społecznej przygotowana została rocznicowa wystawa 700-lecie miasta Jarocina 1257 – 1957. Znaczna część zgromadzonych z tej okazji obiektów stała się zalążkiem zbiorów późniejszego muzeum.
Kościół poewangelicki pw. św. Jerzego (JAROCIN) powstały w latach 1847–1848, gruntownie odrestaurowany i przebudowany na styl neoromański w 1894 r. W latach 2002-2003 przeprowadzono remont kościoła, a w oknie wieży pojawił się witraż z patronem. Kościół pw. św. Jerzego od II wojny światowej jest świątynią katolicką.
Kościół parafialny pw. św. Marcina (JAROCIN). Murowana świątynia w charakterze późnogotyckim. Wzniesiona w XVI wieku. Na zewnętrznej ścianie kaplicy zegar słoneczny oraz zegar wskazówkowy na wieży. Kościół otoczony murem, w którym znajdują się drewniane krużganki, w nich stacje drogi krzyżowej. Wewnątrz dziedzińca barokowa figura św. Wawrzyńca z 1744 r. oraz dwie wydrążone w kamieniu stare kropielnice.